Exkurzia – Oravský hrad

Historické exkurzie sú tým vďačným spestrením školskej rutiny, ktoré netrpí na stratu záujmu zo strany učiteľov ani študentov. Prečo? Určite nie pre tú prvoplánovú inštinktívnu ochotu vypadnúť zo školy za každú cenu (sú predsa jednoduchšie a menej  nákladné spôsoby, ako sa vyhnúť škole), ani pre možnosť urobiť poriadnu raziu po obchodoch v nejakom väčšom meste (časová tieseň a odľahlosť vyberaných lokalít nám väčšinou dovolí zmrzlinu, nejakú sladkosť, hotdog,  keď máme šťastie, ako teraz, ovocnú drť s krásnou dlhou farebnou slamkou alebo suvenír, aký si na tomto mieste kupovali na pamiatku už naši rodičia ).  Tak prečo?

Historické lokality, najmä zachovalé stredoveké hrady, kláštory, zámky, kostoly, majú svoje fluidum, nie každý ho dokáže hneď rozoznať a vnímať, ale ak sme predvídaví, a dôležité momenty histórie spojené s lokalitou farbisto opíšeme pri preberaní učiva (Oravský hrad poskytuje veľa možností, napríklad Žilinská synoda a organizácia protest. cirkvi , palatínsky úrad, komitátne a župné sídla, stavovské povstania, hrdelné tresty  po Pikovom povstaní, fortifikačné systémy …),niekde sa to ukladá, zbiera, a fluidum je potom to prvé, čo nám udrie  pod prvou z troch hradných brán do nosa, oka, hlavy, podľa druhu senzibility , ktorým sa pýšime.  Nežartujem, pociťoval som presne to nadšenie a hlad po informáciách na „meste činu“, ako za mojich chlapčenských čias. Výhodou je, že mám o máličko viac vedomostí ako vtedy a že sme termín vybrali zámerne mimo hlavnej sezóny, pretože v júni nepomôže nič, žiadne fluidum, je to márne, žiadny zážitok, len nervozita a zhon.

Aj tí najväčší ignoranti pozerajú rozprávky, filmy o rytieroch či upíroch, alebo sa aspoň zarazia pri pohľade z okna galérie v najvyššej časti stredného hradu. Ak nie, potom už pomôžu len schody do horného hradu, alebo ,ešte lepšie, spustiť len lanový rebrík, ako kedysi, a neverím, že to človekom, akýmkoľvek, aspoň trochu nepohne.

Mgr. Martin Ondrejka

Fotogaléria

neboli nájdené žiadne obrázky