Prišli medzi nás a posunkovali

Stretli sme sa v Nitre. Naša 5.TIS a žiaci ďalších stredných a základných škôl pre nepočujúcich, známe osobnosti, ľudia, ktorí nepočujúcim fandia a okoloidúci v Galérii Mlyny.

Mali sme príležitosť rozprávať sa, ale aj posunkovať s pani Ivetou Radičovou, s Adelou Banášovou, Romanom Pomajbom a s ďalšími osobnosťami nášho spoločenského života, s občianskou aktivistkou a manažérkou, poslankyňou Európskeho parlamentu, olympijskou medailistkou,… Každý z nich vedel nejaký posunok, ktorý popri ostatnej komunikácii, podpisovaní sa a fotografovaní učil počujúcich. Aby sme si, ako sa hovorí v projekte, lepšie rozumeli. Táto udalosť otvorila Týždeň nepočujúcich, ktorý organizuje Stredisko sv. Františka Saleského – EFFETA a nadačný fond Telekomu pri Nadácii Pontis v rámci svojho ročného projektu Sociálna inklúzia osôb so sluchovým postihnutím.

A prečo práve 5.TIS? Pretože má Andreja. Andrej Sliacky bol pozvaný, aby si tu prevzal diplom za dielo z jeho už aj predtým oceňovanej fotografickej tvorby. Andrejove fotografie zdobia viaceré kancelárie našej školy. Pretože všade tam, kde sa objavia, majú úspech. A s nimi aj výtvarno-odevný krúžok Tyrkys pod vedením p. učiteľky Skaličanovej.

Chceme sa ľuďom, ktorí na nás myslia poďakovať. Chceli by sme počujúcim ukázať náš svet ticha. A trendová kampaň „Nauč sa posunok, aby sme si rozumeli“ nás k týmto snom približuje.