Sladká exkurzia

December so sebou prináša nielen predvianočný zhon, nákupné šialenstvo, ale aj čas sladkých pokušení a voňavých medovníkov.

Piatok ôsmeho decembra sa druháci a tretiaci učebného odboru kuchár a 3. PJ – obchodná prevádzka práca pri príprave jedál zúčastnili sladkej exkurzie v kremnickom medovnikárstve. Patrí Hauríkovcom, ktorí už niekoľko generácií uchovávajú recept na voňavé dobroty. V kremnickom archíve sa zachovala priemyselná legitimácia na výrobu medovníkov z roku 1922, kedy sa Rudolf Haurík stal členom medovnikárskeho cechu.

V medovnikárstve nás privítali zamestnankyne výrobne, ktoré nám priblížili výrobu týchto sladkých dobrôt. Žiaci si mohli prezrieť pece na pečenie, stroj na vaľkanie a miešanie cesta, ktorý je prispôsobeným originálom z minulosti. Dozvedeli sa aj, že cesto musí dvanásť hodín postáť a potom sa musí aspoň šesťkrát premiesiť. Hoci zamestnankyniam výrobne pomáhajú stroje, väčšina práce sa stále robí ručne. Vykrajovanie, plnenie, či ručné umelecké zdobenie. To všetko predchádza výslednému medovníkovému srdiečku, ktoré dávame z lásky.

Žiaci si uvedomili, že nielen Mikuláš, Vianoce, ale aj obdobie jarmokov, Valentín, Veľká noc, Deň matiek sú sezónou týchto voňavých cukroviniek.

Sladkou bodkou našej exkurzie bola ochutnávka medovníkov, ktorú si užili naše chuťové bunky i maškrtný jazýček. Dúfame, že sa podarí udržať tradíciu kremnických medovníkov ešte mnoho rokov, aby toto remeslo spríjemňovalo ľudské životy.

TA