Titanic – výstava, skutočné osudy, pravé nálezy

Bratislava 20. 10. 2015

Možno sa niektorí pýtajú, čo nové sa už dá dozvedieť o Titanicu. Načo vyhodiť kopec peňazí? My sme sa presvedčili, že aj chronicky známa téma sa dá podať zaujímavo a pôsobivo.

Počas návštevy výstavy venovanej svojho času najväčšej transatlantickej lodi spoločnosti White Star Line sme dve hodiny veľmi intenzívne prežívali osudy jej 1318 cestujúcich a 910 členov posádky, veď pri vstupe na výstavu sme dostali „palubný lístok“ s menom a krátkym životným príbehom konkrétneho pasažiera. V jednotlivých miestnostiach sme sa oboznámili s udalosťami zo začiatku 20. storočia, mali sme možnosť zažiť atmosféru bohatstva i chudoby a nakuknúť do kajút bohatých pasažierov v 1. triede aj tých chudobnejších v 3. triede. Mohli sme sa dotknúť skutočného ľadovca, tak ako cestujúci a členovia posádky v osudnú noc 15. apríla 1912. Videli sme autentické exponáty získané z vraku potopenej lode počas ôsmich výskumných a záchranárskych expedícii, ktoré boli zrealizované od roku 1987  a dozvedeli sme sa všetky podrobnosti o osude a tragédii lode Titanic.

Zistili sme, že hoci tragédia tejto lode bola nesmierna, zďaleka to nebola jediná a najväčšia katastrofa v dejinách námornej dopravy. Dojmy z výstavy budú v nás ešte dlho rezonovať, bolo to skutočne silné.

2. TIS