Význam chovu včiel pre človeka

25. máj 2018

Priam očarujúca vôňa medu a včelieho vosku nás privítala pri vstupe do priestranstva Mestských lesov Kremnica, ktoré obhospodarujú lesný majetok mesta Kremnica, vykonávajú predaj lesných produktov a produktov poľovného hospodárstva, ale venujú sa aj veľmi ušľachtilej činnosti, chovu včiel /včelnice majú na Kalvárii, v Pekle, v Turčeku a na Hornej Štubni/.

Uvítanie pracovníkmi bolo veľmi milé, pracovník, ktorý má na starosti chov včiel pán Bahurinský, nás oboznámil s históriou chovu včiel, ukážkami starých úľov, vývojom včiel, rozdelením včiel v úľoch, s chorobami včiel, ako aj s praktickými ukážkami medometu /slúži na vytáčanie medu/, vlastným zhotovovaním rámikov a úľov. Prednáška bola veľmi zaujímavá a pútavá, žiaci dostali malý darček – diár s ceruzkou a mohli ochutnať už aj tohtoročný med.

Prednášky sa zúčastnili žiaci 1. KCH, 2. KCH, 3. KCH, 1. NS, 4. TIS a 2. G. Žiaci boli veľmi spokojní, odchádzali s novými poznatkami, týkajúcimi sa hlavne významu chovu včiel pre človeka. Veď už známy fyzik a matematik Albert Einstein, ktorý je považovaný za najvýznamnejšieho vedca 20. storočia, povedal: „Päť rokov po smrti poslednej včely zahynie aj naša planéta“.

                                                                                                                             TA