Exkurzia 8.3.2011

Krajská hvezdáreň a planetárium M, Hella, Sapa Profily a.s., Žiar nad Hronom. Exkurzie sa zúčastnili triedy: 1.SA, 2.G, 3.G, 1.TIS, 1.KCH, 2.S, a organizovala ju predmetová komisia prírodovedných predmetov.   Najprv sme boli vo hvezdárni, tu sme si v prednáškovej sále pozreli program o slnečnej sústave a krátke predvedenie aj premietnutie o ďalekohľadoch. Do kopuly s otočnou strechou sme sa išli pozrieť cez hvezdársky ďalekohľad na slnečné škvrny.

Nakoniec sme v hvezdárskej sále absolvovali program o vesmíre, o vývoji vesmíru, o súhvezdiach na nočnej oblohe a pod. Druhá časť exkurzie bola exkurzia do výrobného podniku SAPA, kde sa lisujú hliníkové profily a z profilov výrobky.

V Sape dbajú o bezpečnosť, všetci sme dostali reflexné vesty, v ktorých sme sa pohybovali po podniku. Ukázali nám predhrievanie čapov, lisovanie profilov, povrchové úpravy profilov, výrobu niektorých výrobkov. Videli sme viaceré robotizované pracoviská ale aj ručnú výrobu.

no images were found