Zdravá výživa

Dňa 18.10.2012 prebehla na našej škole prednáška o zdravej výžive pre žiakov prvých ročníkov s p. Búryovou z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Žiari nad Hronom.

Žiaci triedy  1.PJ a 2.PJ odboru Obchodná prevádzka – práca pri príprave jedál spolu s pani učiteľkami pripravili pohostenie pre účastníkov prednášky.

Zdravá výživa – často opakované slovo. Málokto by vedel povedať, čo presne pod tým rozumieť. A väčšina ľudí význam zdravej výživy podceňuje. Zdravá výživa však môže rozhodnúť o našom zdraví – či chorobe. Telesnom, i duševnom. Zdravá strava neznamená len kvalitné „palivo“ pre svaly. Zdravá strava znamená aj výživu pre mozog. Správnu funkciu mozgu môžete ovplyvniť – stravou. V dobrom i zlom. Aj to je dôvod, prečo sa naozaj neoplatí ignorovať pojem „racionálna výživa“.  Dôležitá je pestrosť – mali by sme jesť veci zo všetkých troch skupín: obilné výrobky, ovocie, zeleninu, vajcia, mäso a zdroje rastlinných bielkovín, ako sú napríklad fazule a orechy. V prvom rade ide o to, obmedziť potraviny, ktoré sú bohaté na cukry a tuky – predovšetkým živočíšne. Biely chlieb s oškvarkami, buchty, smotanová zmrzlina poliata čokoládou alebo chipsy  rozhodne nepatria medzi potraviny, ktoré by sa mali nachádzať v našom jedálničku. Treba jesť viac zeleniny a ovocia. Sú hlavným zdrojom vitamínov (C, A), minerálov, vlákniny a ďalších dôležitých látok v našej strave.

neboli nájdené žiadne obrázky

Mgr. Eva Cinkaničová