História regiónu Tekov – exkurzia

Hronský Beňadik a Levice – 19. 6. 2019

Pôsobivosť pamätných miest rastie s ich vekom a počtom historických súvislostí (pravdivých aj údajných), ktoré sú dostupné nášmu uchu, oku, najlepšie aj hmatu. A potom je tu sila dojmu vyvolaná prvým pohľadom, známe genius loci a ešte to, či sa o danom mieste hovorí v učebniciach.

Všetko spomenuté má určite národná kultúrna pamiatka Benediktínsky kláštor v Hronskom Beňadiku. Pevnostný areál s takmer tisícročnou históriou, doslova nútiaci návštevníka dozvedieť sa niečo viac o protitureckých vojnách a Koháriovcoch, o benediktínoch, o Slovenskej bráne či stredovekých obchodných trasách cez Tekov (to je mimochodom stolica či župa v Uhorsku, kam patrila aj Kremnica).

V spolupráci s p. kaplánom Colotkom a Spojenej školy internátnej v Kremnici sme už niekoľkýkrát podnikli historickú exkurziu, tentokrát na menej navštevované, ale historicky a kultúrne úžasné miesto, užili sme si detailný výklad bez časového stresu, chceli sme „dobyť“ aj Levický hrad, ale slnko a predbúrkové dusno boli silnejšími obrancami pevnosti ako posádka v roku 1664, keď sa Levice po osudnom páde Nových Zámkov vzdali Turkom a najzápadnejšou baštou uhorskej moci sa stal práve Hronský Beňadik. Takže sme len vyplienili obchodné podhradie a cestou späť sme skonštatovali, že ani Revište nevyzerá zle.

OD