okt 13

Deaflympijské dni 2019

V dňoch 9. a 10. októbra 2019 sme sa v Bratislave zúčastnili Majstrovstiev SR v stolnom tenise a Majstrovstiev SR v atletike nepočujúcej mládeže. Naši žiaci získali množstvo cenných kovov v rôznych športových disciplínach. Srdečne im gratulujeme a už teraz sa tešíme na ďalší ročník deaflympiády. 

 

okt 11

Exkurzia v Banskej Bystrici

V pondelok 7. 10. 2019 sme sa my žiaci 1. KCH zúčastnili exkurzie v Prírodovednom múzeu v Banskej Bystrici. Mali sme možnosť dozvedieť sa zaujímavosti z oblasti slovenskej fauny a flóry. Prezreli sme si expozíciu našich sladkovodných rýb, ktorú vlastní pán Žiak z Trnavy. Všetky exponáty si sám vypreparoval, boli úchvatné. Ani sme netušili, čo pláva v štiavnických tajchoch. No veru nevieme, či si tam ešte niekedy namočíme nohy.

žiaci 1. KCH

okt 01

Rok rýchlo uplynul a…

Musica Medica opäť zavítala na našu školu. Rami Shaafi pôvodom Angličan ovláda techniky hry na nástroje, ktoré sú staré niekoľko tisíc rokov. V hudobnej fúzii sa spájajú so zvukom gitary, beat boxu a elektronických efektov, ktoré prináša jazzman Boris Čellár. Pre hudobnú formu je typická úplná improvizácia. Takáto hudba má pozdvihnúť nielen náladu človeka, ale aj ducha človeka a svojím spôsobom zlepšovať aj zdravotný stav človeka.

V takomto duchu pôsobilo vystúpenie týchto umelcov aj na našich žiakov. Zúčastnili sa ho žiaci 1. KCH, 2. KCH, 3. KCH, 4. KCH, 1. PJ, 2. PJ, 3. PJ, 1. MR a 3. MR. Vystúpenie malo 2 časti: hudobnú /koncert 3 skladby/ a workshop. Po vystúpení Rami Shaafi zavítal aj medzi našich gymnazistov, kde si s nimi v anglickom jazyku pohovoril o spôsobe výučby anglického jazyka na našej škole, o ich koníčkoch. Nezabudol spomenúť aj svoje koníčky /hlavne hru na flaute, bicyklovanie/, svoj pôvod, čo ho prilákalo na Slovensko, podelil sa aj so svojimi zážitkami z Indie, Srí Lanky a z Himalájí, z čoho mali žiaci gymnázia veľký zážitok.

Na záver by som si dovolila citovať názory a postrehy našich žiakov na uskutočnenú akciu.

Róbert /1. KCH/: Páčili sa mi všetky nástroje a bolo super, že vo workshope sme si mohli niektoré vyskúšať.

Erik /4. KCH/: Som veľmi rád, že som sa viac dozvedel o niektorých hudobných nástrojoch. Je zaujímavé ako nepočujúci môžu vnímať hudbu cez vibrácie.

Henrieta /3. KCH/: Páčili sa mi thajské misky, ktoré vydávali rôzne zvuky.

Diana /3. KCH/: Pre žiakov našej školy to bola veľmi zaujímavá akcia. Mohli sme si vypočuť hudbu nielen ušami, ale aj dotykmi. Ľudia, ktorí to prišli predvádzať, boli príjemní a sympatickí.

Ivan /4. KCH/: Videli sme hudobné nástroje, ktoré na Slovensku len tak ľahko nie je vidno. Boli to skvelí ľudia s veľkým talentom a dobrým programom, ktorí chceli nepočujúcim ukázať, že aj oni môžu cítiť hudbu cez vibrácie. Budem rád, hoci o rok už na tejto škole nebudem, keď títo skvelí ľudia prídu medzi našich žiakov znovu.

                                                                                                                               TA

 

sep 24

Deň čistenia zeme

Deň 21. september 2019 bol vyhlásený za Deň čistenia zeme. Ani my sme nezaháľali a svojou trochou sme prispeli k čistote nášho školského okolia. Na tejto akcii sa zúčastnili triedy: 4. GYM, 3. KCH a 4. KCH.

MR

sep 23

TKN – exkurzia v Ecco Slovakia, a.s.

V júni 2019 sme navštívili s našimi nepočujúcimi žiakmi dánsku obuvnícku firmu v Martine. Reportáž o danej exkurzii a o možnostiach zamestnania nepočujúcich, bola odvysielaná v TKN 21. 9. 2019 na STV2

20190603_125823

 

 

aug 26

Slávnostné otvorenie šk. roka 2019/2020

Slávnostné otvorenie nového školského roka 2019/2020 bude 2. septembra 2019 o 8.00 hod v priestoroch školskej jedálne.

Všetci ste srdečne vítaní!

jún 28

Srdce

Je našim najdôležitejším orgánom, je symbolom lásky, je tiež veľmi zaujímavým objektom poznania.

Niečo z jeho tajomstiev sme sa pokúsili spracovať v projekte v rámci PK prírodovedných predmetov. Fungovanie srdca a rôzne zaujímavosti sme spracovali z predmetov: biológia, fyzika, matematika a chémia.

KR

jún 27

Murári a stolári na spoločnej exkurzii

V stredu 26. 6. 2019 sme boli spolu na exkurzii na Kremnických Baniach. Peši sme prišli na pílu, kde sme si pozreli, ako sa píli guľatina na dosky a ako sa z nich odstraňuje kôra. Tiež sme sa dozvedeli, ako sa upravujú dosky thermovaním. Ďalej sme sa zastavili v stavebninách, kde si chlapci pripomenuli stavebné materiály, o ktorých sa už učili. Naspäť sme sa vrátili pešo síce unavení, ale spokojní.

                                                                                                                                             ČL

jún 20

História regiónu Tekov – exkurzia

Hronský Beňadik a Levice – 19. 6. 2019

Pôsobivosť pamätných miest rastie s ich vekom a počtom historických súvislostí (pravdivých aj údajných), ktoré sú dostupné nášmu uchu, oku, najlepšie aj hmatu. A potom je tu sila dojmu vyvolaná prvým pohľadom, známe genius loci a ešte to, či sa o danom mieste hovorí v učebniciach.

Všetko spomenuté má určite národná kultúrna pamiatka Benediktínsky kláštor v Hronskom Beňadiku. Pevnostný areál s takmer tisícročnou históriou, doslova nútiaci návštevníka dozvedieť sa niečo viac o protitureckých vojnách a Koháriovcoch, o benediktínoch, o Slovenskej bráne či stredovekých obchodných trasách cez Tekov (to je mimochodom stolica či župa v Uhorsku, kam patrila aj Kremnica).

V spolupráci s p. kaplánom Colotkom a Spojenej školy internátnej v Kremnici sme už niekoľkýkrát podnikli historickú exkurziu, tentokrát na menej navštevované, ale historicky a kultúrne úžasné miesto, užili sme si detailný výklad bez časového stresu, chceli sme „dobyť“ aj Levický hrad, ale slnko a predbúrkové dusno boli silnejšími obrancami pevnosti ako posádka v roku 1664, keď sa Levice po osudnom páde Nových Zámkov vzdali Turkom a najzápadnejšou baštou uhorskej moci sa stal práve Hronský Beňadik. Takže sme len vyplienili obchodné podhradie a cestou späť sme skonštatovali, že ani Revište nevyzerá zle.

OD

jún 20

Exkurzia v planetáriu

Žiaci OU a 2. KCH sa zúčastnili dňa 18. 6. na exkurzii v planetáriu v Žiari nad Hronom. V miestnosti s kupolou si pozreli video o vzniku vesmíru a o hviezdach. Potom si vypočuli prednášku o ďalekohľadoch a Slnku. Na záver ďalekohľadom pozorovali Slnko.

Exkurzia sa vydarila a všetci sme si odniesli mnoho nových poznatkov.

ČL

Older posts «