Oravský hrad – exkurzia

27. 6. 2018

Cesta cez Turiec, ďalej Považím v úzkom zovretí Malej a Veľkej Fatry, odbočka pri sútoku Váhu a Oravy, Orava samotná a potom jedna z najfotogenickejších stavieb na našom území. Toto je dobrý plán pre každého, kto aspoň trochu vníma prírodu, členité i rázovité oblasti Slovenska.

Oravský hrad je presne to, čo po takej ceste príde na chuť – ako dezert. A ten sa nesprotiví, ak je strava striedma. Správnou voľbou  je veľký prehliadkový okruh, pretože cítite záujem a trpezlivosť sprievodcu, ochotu odpovedať a poskytnúť čas na dojmy. Malý okruh je pre sviatočných návštevníkov (lovcov fotiek), ktorým je vlastne jedno, čo počúvajú. Veľa jedinečných miest (čierna kuchyňa, rodová krypta, prevét, bočné chodby a schodiská, samotný horný palác), autentických predmetov (prstene a rúcha z hrobov, mučiace nástroje, zbrane)a pojmov (korposesorát, palatín, jantárová cesta, hradisko), množstvo odkazov na historické, kultúrne aj prírodné súvislosti regiónu aj krajiny. Dosť na to, aby sa človek bez obáv o svoje vedomostné a zážitkové napredovanie vybral na Oravský hrad opäť.

OD