Bilancia 2. ročníka v odbore služby a domáce práce

V školskom roku 2022/2023 žiačky 2. SDP absolvovali až dve celoslovenské súťaže odborných vedomostí a praktických zručností v Námestove a vo Vranove nad Topľou a postupové skúšky.

V druhom ročníku sa naučili, ako správne upratovať kancelárie, toalety, triedy, šatne žiakov, chodby, schodište a pod. Starali sa pravidelne o kuchynskú bielizeň nielen pre seba, ale aj pre svojich spolužiakov v odboroch KCH a PJ.

Raz za mesiac chodili prezliekať posteľnú bielizeň svojim spolužiakom do školského internátu. Zároveň pomáhali v práčovni školského internátu triediť bielizeň, prať, žehliť a ukladať ju do regálov.

Zdokonalili sa v strojovom šití. Zhotovovali tašky na plece, kľúčenky, obliečky na vankúše, utierky, obrusy, prestierania, kozmetické taštičky a krátke nohavice. V pláne bolo naučiť dievčence ručné práce – háčkovanie a pletenie. Náročnosť techniky háčkovania a pletenia bola pre ne veľmi ťažká. Naučili sa však ručne pliesť vrkoče, náramky a zhotovovať brmbolce.

Pri príprave pokrmov získali dievčatá väčšiu istotu, aj keď ešte stále potrebujú pomocnú ruku majsterky OVY. Pravidelne pripravovali desiatu pre svojich spolužiakov a chodili pomáhať do školskej kuchyne.

BA