Divadelné predstavenie Beta, kde si?

5. 10. 2017 – Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene.

Zdanlivo okrajové diela tvorby známych autorov majú často zaujímavé osudy.

Dedinská dráma Beta, kde si? bola pôvodne pokusom mladého ochotníka Mila Urbana vyhnúť sa nervozite príležitostného amatérskeho herca presunom na pozíciu autora. Chcel podať obraz života „nešťastnej slúžtičky“, nazval ho najskôr Otroci predsudkov, potom, po rokoch hru prepracoval  pod novým názvom.

Pre nás je to prekvapivo užitočná hra, nielenže si môžeme urobiť obraz o hrách slovenských autorov v čase formovania sa prvého slovenského profesionálneho činoherného súboru (20-te roky 20. storočia), ale ponúka nám nadčasový generačno-spoločensko-morálny konflikt človeka, ktorý sa stáva obeťou nepochopenia a odmietnutia, prerasteného až do davovej hystérie. S tým prvým sa predsa stretávame dnes a denne, neexistuje snáď mysliaci tvor, ktorý by si nepotreboval budovať nejakú imunitu voči nepochopeniu okolia. Problém je, že často nevieme, kde začína územie toho druhého, kedy sa naše oslabené vnútro nedokáže brániť samo,  a pod zvonom uzavretého spoločenského prostredia, kde sa ostatným dýcha ešte celkom dobre, sa niekto zadusí.

Klasické stvárnenie hry je vhodné aj preto, že dnes si žiak nevie ani predstaviť uzavretosť dedinskej komunity a postavenie človeka, ktorý je niečím „iný“, hoci len tým, že nechce žiť podľa toho, čo „ľudia vravia“ alebo strpieť všetko, pretože je to „vôľa Božia“.

OD