Aj tento rok sme prijímali do cechu stolárskeho chlapcov z 1. S.
Aby sa mohli stať právoplatnými členmi, museli splniť na pohľad jednoduché úlohy, ktoré si vylosovali. Pílenie, pribíjanie klincov či dlabanie. Lenže nástroje boli tupé a nezvyčajné. Tak sa im úlohy dosť ťažko plnili. Nakoniec svoje úlohy všetci úspešne zvládli a slávnostne boli prijatí do cechu stolárov.
Dňa 28. novembra 2023 v Mestskom kultúrnom centre v Žiari nad Hronom Centrum poradenstva a prevencie v Žiari nad Hronom usporiadalo v spolupráci so žiarskym MsKC 25. ročník prezentačnej výstavy stredných škôl pod názvom Stredoškolák – servis profesijných informácií pre voľbu povolania žiakov 8. a 9. ročníkov ZŠ a ŠZŠ, na ktorom sa už tradične zúčastnila aj naša škola.
Cieľom organizátorov podujatia je poskytnúť aktuálne informácie o nových študijných a učebných odboroch a formách vzdelávania (napr. duálne vzdelávanie) nielen žiakom, rodičom a pedagógom, ale aj širokej verejnosti a pomôcť im zorientovať sa v spleti ponúkaných študijných a učebných odborov stredných škôl. V tomto roku sa prezentovalo celkom 36 stredných škôl z piatich okresov.
O účinnosti plávania z hľadiska motoriky, koordinácie, kondície, svalovej činnosti, držania tela, rehabilitácie, dýchania … netreba hovoriť, neexistuje asi univerzálnejšia pohybová aktivita (v porovnaní s behom zapája viac svalových partií a nezaťažuje kĺby). Súčasťou vzdelávania a výchovy sú isté pohybové zručnosti, ktoré sú jednoducho nevyhnutné – ktorý neplavec nezažil aspoň raz v živote trápny slalom výhovoriek, keď nechcel či nemohol priznať svoju kompromitujúcu „diagnózu“ (ktorá býva, žiaľ, dedičná). Aj by sa naučil, ale nejako ho nikto neučil a potom nebolo s kým a potom už bolo neskoro.
Aj vďaka finančnej pomoci Deaflympijského výboru Slovenska sme v dňoch 14. – 16. 11. 2023 absolvovali so žiakmi SOŠ a gymnázia plavecký výcvik – ako preventívne opatrenie pred sebaponižovaním počas letných dovoleniek, či kurz poznania rozdielov medzi „plávaním“ ako prostriedkom záchrany pred nebezpečenstvami vodného prostredia a kontrolovaným športovým pohybom. Tento rozdiel väčšina ľudí nikdy nespozná, ale je dôležité aspoň o ňom vedieť z vlastnej skúsenosti. Príjemne nás prekvapili plavecké podmienky na Mestskej krytej plavárni v Žiari nad Hronom, možno aj preto sme sa všetci niekam posunuli (paradoxne najviac tí, ktorí mali pocit, že už plávať vedia).
Dňa 16.11. 2023 oslavovala Spojená škola internátna v Kremnici 120. výročie svojho založenia. Odbor na našom OUI – práca pri príprave jedál – sa podieľal na príprave občerstvenia.
V septembri sa aj naša škola prihlásila do projektu Krókus/Šafran, ktorý začal v roku 2005 ako írska iniciatíva a dodnes sa rozšíril do dvanástich štátov. Na Slovensku ho zastrešuje SNM – Múzeum židovskej kultúry v Bratislave. V októbri sme dostali zásielku s cibuľkami žltých krókusov a inštrukcie k realizácii projektu.
Sadením žltých krókusov si pripomíname všetky deti, ktoré zahynuli počas holokaustu a dúfame, že sa na ne nikdy nezabudne.
Väčšinu z dvadsiatich cibuliek sme zasadili do záhonu na školskom dvore, ale pár sme si nechali aj na zasadenie do kvetináča, pre istotu 🙂
Pri príležitosti Svetového dňa výživy žiaci (2.PJ triedy) po roku opäť pripravili množstvo zdravých a chutných jedál pre všetkých prvákov našej školy. K lepšiemu uvedomeniu si a zhodnoteniu našich zaužívaných stravovacích návykov nám všetkým pomohla aj odborná prednáška zameraná na zdravú výživu detí a mládeže p. Malatincovej z RÚVZ v Žiari nad Hronom.
Dňa 14. novembra 2023 sme sa zúčastnili Celoslovenskej súťaže v prednese poézie a prózy žiakov odborných učilíšť na Spojenej škole v Hlohovci.
Súťaže sa mohli zúčastniť najviac dvaja žiaci z každej školy, pričom v každej kategórii boli hodnotení ako jednotlivci. Škola, ktorá mala súťažiacich v oboch kategóriách, bola hodnotená aj ako družstvo.
Tento rok sa súťaže zúčastnila len jedna žiačka z nášho odborného učilišťa Lenka Maňúchová z triedy 3. SDP v prednese prózy. Cieľom súťaže je hlavne vzbudenie záujmu žiakov odborných učilíšť o slovenský jazyk a literatúru, podporiť plnohodnotné využívanie voľného času a prispieť k osvojeniu si vystupovania na verejnosti.
My sme sa držali hesla: Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa!
Tak ako každý rok aj tento sme sa vybrali so žiakmi 1. ročníka v rámci predmetu biológia do prírodovedného múzea v Banskej Bystrici. Prezreli sme si stálu expozíciu, ktorá je zameraná na rastliny a živočíchy na území Slovenska.
Veľmi zaujímavá však bola hlavne výstava švábov z celého sveta. Mohli sme vidieť šváby rôznych veľkostí aj sfarbenia. Dozvedeli sme sa, ako sa šváby rozmnožujú, zvliekajú, čím sa živia a mnoho ďalších podrobností.
Najodvážnejší si mohli švába aj chytiť a pozorovať zblízka.
Exkurzia sa vydarila a všetci sme sa vrátili domov spokojní.